EĞİTİM SİSTEMİ, MATEMATİK ve KULLANIM ALANLARI (27.04.2010)

Her geçen gün hızla gelişen ve değişen dünyamızda genellikle sıkıcı, sevilmeyen ve soyut bir ders olarak görülen matematiğin yeri ve önemi giderek artmaktadır. Bütün bilimlerin temelinde mutlaka matematiğin izlerine rastlanmaktayız. Bir başka ifadeyle matematik, bilimlerin merkezinde yer almaktadır. Bu bilim dalının toplum içinde karmaşık bir etkinlik olarak yer almasının yanında insanlığın ilerlemesi ve modern toplumların gelişmesine etkileri son derece önemlidir.

Matematik denilince sadece sayılar, dört işlem ve bunlar üzerindeki hesaplamalar olarak düşünülmemelidir. Matematik, hayatımızın her alanında karşımıza çıkar.

Orta öğretim ve liselerde anlatılan matematik konularının hesaplara dayanan bir yığın işlem zinciri, gereksiz ve sıkıcı olduğunu çoğu zaman düşünmüşüzdür. Durum böyle olunca kimilerimiz matematikten kaçış yollarını denemişizdir. Dolayısıyla öğrencilerin bir kısmının matematiğe olan ilgisi azalmıştır.

Halbuki bütün matematik konuları gereksiz olmadığı gibi bir çoğunun günlük yaşamda bir uygulama alanı vardır. Maalesef bu gelişmelerden bir çoğumuz haberdar değiliz. Birkaç örnek verecek olursak;

• Logaritma: Bankacılık hesaplarında,
• Matrisler ve Determinantlar: Borsadaki değişimlerde ve ekonomi uygulamalarında (dolar, euro, çapraz kurların belirlenmesinde),
• Trigonometri: Televizyon görüntü dalgalarının sağlanmasında, uzay çalışmalarında,
• Karmaşık Sayılar: Haritacılık biliminde, üç boyutlu görüntülerin grafik ve tasarımlarında (izlediğimiz üç boyutlu filmlerin görüntüleri karmaşık sayılar ve fraktal (katmanlı yüzeyler) geometri kullanımıyla gerçekleştirilir. Örneğin, Star Wars (Yıldız Savaşları) böyle hazırlanmıştır.) Elektrik ve alternatif akım karmaşık sayılarla ifade edilir.
• Polinomlar: Hesap makinelerinin hesaplayamayacağı çok büyük üslü fonksiyonların belli bir fonksiyona bölümünden kalanı polinomlar yardımıyla hesaplayabiliriz.
• İntegral: Gökdelenlerin yapımında, Düzgün olmayan katmanla yüzeylerin alan ve hacim hesaplarına (gelişi güzel kazılan bir çukura ne kadar su doldurulacağı integral hacim hesabıyla bulunabilir.)
• Modüler Aritmetik: Gün, zaman hesaplamalarında
• Permütasyon: Sonlu bir kümenin elemanlarının tamamının veya bir kısmının, belirli bir sıra ile diziliminde (Örneğin, bir futbol takımının oyuncularının dizilimi permütasyon yardımıyla hesaplanabilir.)
• Analitik Geometri: Roket atımında uçaksavarlar vurulacak hedef üzerine atış yapabilmek için konumlarını (hedefin tam üzerine isabet edebilmek için kordinat noktalarını) belirlemede kullanılır.

Görüldüğü gibi;
Matematiğin kullanım alanları hayatımızın her anında karşımıza çıkabilir.

Yeni Sınav Sisteminin değişmesiyle eklenen matematik konuları daha çok bilgiye (işleme) dayanan bir sistemi oluşturmaktadır. Etkili ve verimli bir matematik çalışabilmek için düzenli konu tekrarıyla beraber çok sayıda değişik tarzda sorular çözülmelidir. Sistemli bir çalışmanın sonucu istenilen hedefe ulaşmak çok zor değildir.

KAYNAK

Matematik Öğretmeni Ender KOÇ
enderk@mynet.com

www.sosyalbilimler.biz/d_matematik_2.asp

Reklamlar

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s